Za Moravu, o.s. v rozhovoru pro Svornost, o.s.

Historická vlajka Moravy – symbol svornosti

vlajky

 Tentokráte bychom vám chtěli představit občanské sdružení Za Moravu, o.s.

Již více než rok stojí tato organizace obrazně kdesi na pomezí Čech a Moravy, mezi dvěma mlýnskými kameny. Jeho členové jsou hrdí Moravané, kteří by si na jednu stranu přáli trochu více respektu k moravské kultuře a Moravě samotné. Na druhou stranu stojí takřka v první linii v bojích s takřečenými moravisty. Ti šíří po Moravě falešnou žluto-červenou vlajku Moravy a ideologii separace Moravy od “uchvatitelských” Čech. Členové Za Moravu, o.s., s činností těchto separatistů v zásadě nesouhlasí, za což si vysloužili titul “zrádci moravského hnutí”. Rozhovor Svornosti poskytl jednatel občanského sdružení Za Moravu, o.s., pan Pavel M. Josífek.

Kdy jste si uvědomil, že nejste Čech?
Narodil jsem se na Moravě a ne v Čechách, i když zrovna od mého rodiště je do Čech co by kamenem dohodil. Z nějakého důvodu mě to ale vždycky táhlo spíše na východ, na Moravu. V Čechách, třeba v Praze, i když mám Prahu moc rád, jsem se vždycky cítil trochu jako cizák.

Co tedy cítíte vůči Čechům? Jsou pro Vás cizí?
Vůči Čechům vůbec nic nemám. Paradoxně se mi poslední dobou daleko více odcizují někteří Moravané. Na Moravě působí už několik let skupiny jakýchsi “vlastenců”, kteří se snaží lidi přesvědčit o tom, že Češi Moravu utiskují a že by jí bylo lépe samotné. Nesouhlasím s jejich názory a hlavně nesouhlasím s formou, jakou tyto své názory propagují. Dělají mé rodné Moravě ostudu.

Podle Vás Češi Moravu neutiskují?
Ne. Čím by měli? To jen moravisté se snaží lidem namluvit, že Morava v područí Čechů strádá, aby je lidi volili, a ti získali korýtka, jako před lety Slováci v Bratislavě. Nakolik strádá či nestrádá, opravdu nevím, ale rozhodně za to nemohou jen Češi. Tuto zemi řídí mnoho lidí z Moravy. A takto tvrdit, že by lidem na Moravě bylo lépe, kdyby se osamostatnila, je krátkozraké a především od moravistů účelové.

Vy byste teda nechtěl Moravu samostatnou?
Víte, rád říkám: “Tož, jednou ti Přemyslovci ty ruiny Velké Moravy těm Maďarom a Polákom vyrvali, tož ať si je nechajú. Jen toho respektu k Moravě by občas víc být mohlo”. Nejsem odborník na tyhle věci, ale nevidím smysl v tom, aby se Morava či Moravskoslezská země osamostatňovala. To se stát nesmí. Především ne pod vedením těchto žluto-červených pomatenců v čele s politickou stranou samozvanou Moravané. Jenom díky jejich existenci bych také případně sám hlasoval proti znovuzískání samosprávy Moravy či Moravy a Slezska, ztracené v roce 1949.

Víme ale o vaší iniciativě “Morava zpět na mapu Evropy”. Co tou tedy myslíte?
Morava a Slezsko by určitě měly být více vidět. Na mapě je dneska nenajdete a děti ve školách se o nich učí jen velmi zběžně. Jakoby byly minulostí. Přitom Morava má takovou bohatou historii a kulturu. Děcka dneska neví, že ta krásná písnička, kterou se učí, je z Moravy. Všechno je jim představováno jako české. A republice dneska říkají lidi “Čechy”. A vím, že to je jen proto, že jsou tak naučení. Třeba z médií.

celý rozhovor zde
.